2013. július 2., kedd

Királyok völgye és egyéb régiségek

Másnap, szombaton délelőtt még elmentünk a Királyok völgyébe, Hatsepsut templomához és a Memnón- kolosszusokhoz.

A Királyok Völgyében nem lehetett fotózni, ezért csak telefonos képeim vannak. Olyan jegyünk volt, amivel 3 sírt nézhettünk meg. Az első IV. Ramszesz sírja volt, itt fotóztam, nagyon színes, gyönyörűen megmadartak a falakon a festmények. Szintén a hihetetlen kategóriába tartozik. Az, hogy milyen hosszú egy sír összefüggésben van azzal, hogy hány évig uralkodott az adott fáraó. Kicsit homályos a kép, de látszik, hogy mennyire színes és hogy tele van a fal.



A második sír II. Ramszesz 13. fiáé, Merenpath-é volt. 180 méter hosszú, az egyik leghosszabb, és érdekes, hogy most 3 hónapig látogatható, utána visszazárják. Itt nincs kép
A harmadik pedig IX. Ramszeszé, kb 80 méter hosszú és azt kell tudni a fáraóról, hogy zseniálisan kitalálta, hogy elrejti a többi sírban lévő múmiékat, mert már akkor is rabolták a sírokat. 42 múmiát rejtett el egy már kirabolt sírba, mert úgy gondolta, hogy újra nem akarják majd kirabolni. Igaza lett, ez a 42 múmia alkotja az Egyiptomi múzeum múmia gyűjteményét ma is. 

Itt van egyébként Tutanhamon sírja is, ami el volt rejtve egy másik mögé, és így nem rabolták ki. Egyébként ő 8 éves korától 18 éves koráig uralkodott, semmi nagy dolgot nem vitt véghez, mindössze azért felkapott, mert ez volt az egyetlen sír, amit nem fosztottak ki, és minden megvolt, amikor feltárták. Így ezt mutogatják ma mindenhol. 

Tök érdekes, hogy a többi sírból elrabolt dolgok hol lehetnek és mennyire fantasztikusak lehetnek, ha csak abból indulunk ki, hogy Tutanhamont mik vették körül. Szerintem tuti, hogy egy részük még mindig létezik és valahol nagy a világban. 

Utána Hatsepszut-templomát néztük meg. Nagyon sok újítást véghez vitt uralkodása alatt. 22 éven át uralkodott és pl ő hozta be a szamarakat Egyiptomba, fákat telepített, építkezett. A családi háttere és hogy hogyan került a trónra, viszonylag bonyolult, most nem kezdek bele. A templomot a mostohafia, aki őt követte a trónon leromboltatta, ezért szinte teljesen újra kellett építeni. A legbelső helyiségben még megmaradtak az eredeti színek. 



Befejezésül a Memnón-kolosszusokat néztük meg. Két hatalmas szobor, kb 16 méter magasak. Eredetileg egy templom előtt ültek, de mára a templom nincs meg. Azt mesélte az idegenvezető, hogy mindig azt képzelték, hogy hajnalban "sírnak". Azt, hogy mi után, az útikönyv és a wikipedia különböző módon írják, de általában köze van Memnón anyjához és a hajnalhoz. Valójában egy földrengés miatt elmozdultak a kövek és amikor hajnalban átfújt rajtuk a szél, az érdekes hangot adott. Mára már nem sírnak, mert összeillesztették őket.


Pont ebédidőben végeztünk és még az utazás előtt el is mentünk enni. Egy all you can eat étterembe mentünk, ahol kb az összes turista ott volt, aki aznap Luxorban volt. Amúgy nincs szezon, mert nagyon meleg van, úgyh ez nem jelentett százezreket, de azért voltak.
Tök érdekes volt, mert normális (európainak is megfelelő) ételek voltak, mégis mindenki a saját ízlésére formálta. Például az indiaiak a különböző rizsekkel keverték össze a szaftos húsokat, zöldségeket és úgy ették, a kínaiak a levest hagyták végére és megitták a tálból kanalazás helyett. Érdekes volt. :)

Utána visszaindultunk Kairóba, sajnos elég kényelmetlen volt a busz, nem az amivel mentünk, hanem két kisebb. Illetve napközben utazni is kevésbé volt kényelmes, a semmi közepén megy az autópálya. Kicsit Grand Canyon-os volt a látkép (bár azt még csak képeken láttam), persze csak piciben. :)
Éjjel egy órát vártunk a tankolásnál, de alapvetően teljesen rendben volt a túra, érdekes volt, nem voltak nagy késések, egyszerűen szervezett volt, ami nagyon kellett az Alexandria után háborgó lelkeknek. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése