2013. július 5., péntek

Lágy szellő és tengervíz

Az elmúlt 5 nap Kairói megpróbáltatásai után Hurghada kb bármelyik szeglete álomvilágnak tűnne. :)
Egyelőre az is. :)


Úgy láttam a neten, hogy Kairóban kijárási tilalmat rendelt el a katonaság, de mi itt egyelőre ebből semmit nem érzünk. Vasárnap este érünk vissza, remélem addigra megoldódik, mert hétfőre vannak betervezve a Piramisok és egyébként is elég rosszul érint a bizonytalanság és az (újra) apartmanban ülés gondolata.

A tábor, amire készülünk jövőhét végén lesz, úgyhogy most jön a hajrá. Érdekes, mert szerdán kezdődik a Ramadán, és ezért megfordul majd a napunk, alszunk délutánig és enni csak akkor lehet ha lement a nap, 18:45 körül, és mielőtt felkel a nap 3-3:30 körül. Így az előadások nagy része is éjjel lesz. A helyiek nem is ihatnak vizet sem egész nap, ezért is tervezzük a Piramis látogatást hétfőre vagy keddre, mert utána nekik kínszenvedés lenne a 40 fokban órákat a melegben tölteni, mi pedig nem mehetünk egyedül.


2013. július 2., kedd

Menni vagy maradni

Szombat estére már elkezdődtek a tüntetések Kairóban. Sőt igazából már korábban.
Hetek óta szervezték a jún.30-t, ami már fogalommá vált a korábbi hetekben.
Azt nem írom részletesen, hogy miért tüntetnek, elég sok hír van róla Magyarországon is.

Szóval ahogy hazaértünk rögtön egy közeli kávézóba vittek minket, ahol már ott voltak a hétvégén itt maradt többiek is és kb 20 új. Tartottak egy tájékoztatót arról, hogyan kezeljük a helyzetet, maradjunk otthon, ne érintkezzünk egyiptomiakkal stb. Addigra kiderült, hogy egy gyakornokot megtámadtak a Tahrír-téren és bántalmazták, mert kiment és fotózott (!) a forradalom közepén. :( Valószínű ő az a 22 éves holland fiatal nő, akiről a magyar sajtóban is szó volt. Már jól van, az apukája is iderepült, illetve a követsége is rögtön intézkedett, úgy tudom már otthon is van.
Szóval azt is elmondták, hogy ne menjünk a tüntetések közelébe és ha mégis, akkor se fotózzunk, hanem tűnjünk el onnan.

Vasárnaptól keddig a lakásban voltunk. Az első napon minden lakásban volt egy egyiptomi is, a lakás felelőse. Velünk is itt volt Mido, aki főzött is nekünk, és próbált szórakoztatni minket. Aznap este kimerészkedtünk a helyiekkel egy kávézóba, hétfőn otthon voltunk egész nap, és ha minden igaz ma kedd van, ma délután elmentünk bazározni. Hát.. nem könnyű bent maradni. Vagyis inkább az a része nem könnyű, hogy nem tudni mikor mehetünk ki és mire várunk. Arra, hogy pár napon belül összepakolunk és hazamegyünk, vagy arra, hogy pár napon belül megoldódik a helyzet és az élet megy tovább.

Ebben a kerületben semmi probléma nem volt, néha 1-2 autó dudálva zászlókat lóbálva elszáguld az utcán, de semmi egyéb. Kb úgy képzeljétek el, mintha a Kossuth téren lenne tüntetés és én Árpádföldről (16. ker) nézném a tvben a szobában.

Beszéltünk a helyiekkel is a helyzetről, szinte mindenki azt mondta, hogy nincs mitől félni. Többen kint is voltak a tüntetésen, ami számukra inkább egy fesztivál, mint tüntetés. A hadsereg a nép oldalán áll, éppen ezért nem nagyon lehet erőszak ebből, a nép felé. Szerintük meg fog oldódni a helyzet 1-2 napon belül és megy tovább az élet.

Ma felhívott reggel a konzul (írtam neki emailt, mert mégiscsak jobban látja a helyzetet), ő is csak annyit mondott, hogy ne menjek tüntetni és a közelébe sem, illetve ha elkezdenek lövöldözni, akkor tipli. Nyilván.
A repterek nincsenek lezárva, a határok sem. Szó volt róla, hogy a helyi járatokat törlik, illetve a múlt heti üzemanyag korlátozások is a tüntetők gyengítésére lettek kitalálva, bár nem nagyon váltak be.

Számok: 22 millióan szeretnék leváltani Morsit, tavaly 12 millióan szavazták meg, ha a tiltakozók száma ennek a duplája vagy azt megközelíti, akkor "automatikusan" visszahívásra kerül. Szóval gyakorlatilag valami ilyesmi már most is van. Egyébként ez minden 4. egyiptomi embert jelenti. Arról, hogy mennyien voltak tüntetni különböző hírforrások különböző dolgokat állítanak, itt a 33 millió embert szokták mondani.
Durvák amúgy!

A pénteki budapesti gépre van még szabad hely, ha para lesz, akkor hétvégén találkozunk. Ha megmaradunk, akkor pedig maradok még egy kicsit. Még meg kell néznem a Piramisokat. 

Királyok völgye és egyéb régiségek

Másnap, szombaton délelőtt még elmentünk a Királyok völgyébe, Hatsepsut templomához és a Memnón- kolosszusokhoz.

A Királyok Völgyében nem lehetett fotózni, ezért csak telefonos képeim vannak. Olyan jegyünk volt, amivel 3 sírt nézhettünk meg. Az első IV. Ramszesz sírja volt, itt fotóztam, nagyon színes, gyönyörűen megmadartak a falakon a festmények. Szintén a hihetetlen kategóriába tartozik. Az, hogy milyen hosszú egy sír összefüggésben van azzal, hogy hány évig uralkodott az adott fáraó. Kicsit homályos a kép, de látszik, hogy mennyire színes és hogy tele van a fal.



A második sír II. Ramszesz 13. fiáé, Merenpath-é volt. 180 méter hosszú, az egyik leghosszabb, és érdekes, hogy most 3 hónapig látogatható, utána visszazárják. Itt nincs kép
A harmadik pedig IX. Ramszeszé, kb 80 méter hosszú és azt kell tudni a fáraóról, hogy zseniálisan kitalálta, hogy elrejti a többi sírban lévő múmiékat, mert már akkor is rabolták a sírokat. 42 múmiát rejtett el egy már kirabolt sírba, mert úgy gondolta, hogy újra nem akarják majd kirabolni. Igaza lett, ez a 42 múmia alkotja az Egyiptomi múzeum múmia gyűjteményét ma is. 

Itt van egyébként Tutanhamon sírja is, ami el volt rejtve egy másik mögé, és így nem rabolták ki. Egyébként ő 8 éves korától 18 éves koráig uralkodott, semmi nagy dolgot nem vitt véghez, mindössze azért felkapott, mert ez volt az egyetlen sír, amit nem fosztottak ki, és minden megvolt, amikor feltárták. Így ezt mutogatják ma mindenhol. 

Tök érdekes, hogy a többi sírból elrabolt dolgok hol lehetnek és mennyire fantasztikusak lehetnek, ha csak abból indulunk ki, hogy Tutanhamont mik vették körül. Szerintem tuti, hogy egy részük még mindig létezik és valahol nagy a világban. 

Utána Hatsepszut-templomát néztük meg. Nagyon sok újítást véghez vitt uralkodása alatt. 22 éven át uralkodott és pl ő hozta be a szamarakat Egyiptomba, fákat telepített, építkezett. A családi háttere és hogy hogyan került a trónra, viszonylag bonyolult, most nem kezdek bele. A templomot a mostohafia, aki őt követte a trónon leromboltatta, ezért szinte teljesen újra kellett építeni. A legbelső helyiségben még megmaradtak az eredeti színek. 



Befejezésül a Memnón-kolosszusokat néztük meg. Két hatalmas szobor, kb 16 méter magasak. Eredetileg egy templom előtt ültek, de mára a templom nincs meg. Azt mesélte az idegenvezető, hogy mindig azt képzelték, hogy hajnalban "sírnak". Azt, hogy mi után, az útikönyv és a wikipedia különböző módon írják, de általában köze van Memnón anyjához és a hajnalhoz. Valójában egy földrengés miatt elmozdultak a kövek és amikor hajnalban átfújt rajtuk a szél, az érdekes hangot adott. Mára már nem sírnak, mert összeillesztették őket.


Pont ebédidőben végeztünk és még az utazás előtt el is mentünk enni. Egy all you can eat étterembe mentünk, ahol kb az összes turista ott volt, aki aznap Luxorban volt. Amúgy nincs szezon, mert nagyon meleg van, úgyh ez nem jelentett százezreket, de azért voltak.
Tök érdekes volt, mert normális (európainak is megfelelő) ételek voltak, mégis mindenki a saját ízlésére formálta. Például az indiaiak a különböző rizsekkel keverték össze a szaftos húsokat, zöldségeket és úgy ették, a kínaiak a levest hagyták végére és megitták a tálból kanalazás helyett. Érdekes volt. :)

Utána visszaindultunk Kairóba, sajnos elég kényelmetlen volt a busz, nem az amivel mentünk, hanem két kisebb. Illetve napközben utazni is kevésbé volt kényelmes, a semmi közepén megy az autópálya. Kicsit Grand Canyon-os volt a látkép (bár azt még csak képeken láttam), persze csak piciben. :)
Éjjel egy órát vártunk a tankolásnál, de alapvetően teljesen rendben volt a túra, érdekes volt, nem voltak nagy késések, egyszerűen szervezett volt, ami nagyon kellett az Alexandria után háborgó lelkeknek. 

Templomok, Nílus

A hétvégén Luxorban voltunk. Végre eljutottam egy igazán régi helyre. :) El sem hittem, és még mindig nem tudom elhinni, hogy a helyek ahol jártunk több ezer évesek. Zseniálisak voltak ezek az ókori egyiptomiak.

Csütörtök este indultunk, 1 óra késéssel, ami itt jónak számít. Nem is volt probléma (most először) az úton, meg is érkeztünk péntek reggelre Luxorba. Most nem a szervező csapat szervezett szerencsére, hanem egy utazási irodán keresztül mentünk, így minden rendben volt. Luxor nagyon kedves kis városnak tűnik és most nincs is szezon (túl meleg van), nem is voltak sokan. 

Pénteken megnéztük Luxorban a Karnaki templomot, amit több uralkodó épített évszázadon keresztül. 10 templom volt, de csak 1 maradt meg. Az oszlopok tetején még látszik az eredeti festés, az aljáról lemosta a Nílus a színeket korábbi áradások idején. Óriási oszlopokat, falakt építettek, mindenhol domborművek és színek!




Utána a Luxori templomba mentünk, ami nem az eredeti neve a helynek. Kisebb, "csak" két uralkodó építette. Nekem ez jobban tetszett, nem tudom miért. Eredetiek a domborművek mindenhol (a Karnak templomban is), szintén óriásiak az oszlopok. Itt van egy mecset, kb beépítve a templomba.



Ez a mecset beépítve, és nagyon tetszett ahogy a fal elgyengült/fogalmam sincs mi történt vele, de lehajlott.

Iszonyú meleg volt mindkét helyen. Nem tudom hány fok, de mindenki vízzel a kezében, kalapban/sapkában mászkált, próbáltuk valahogy túlélni. Alapvetően fúj a szél és száraz meleg van, de az nagyon. 

A templomok után hajózni mentünk a Nílusra, a cél a Banán-sziget volt. Odafelé húztak minket, összekötöttük a 3 hajót és úgy mentünk, visszafelé pedig volt minden, evezés, vitorlázás, volt, hogy a kormányos beugrott a vízbe és úgy húzta a hajót, volt hogy a kikötött hajókon mászkálva lábbal próbálkozott, volt hogy egy hosszú rúddal lökte.





A Banán-szigeten ettünk friss banánt, láttam mangófát, krokodilt, banán virágot, volt vízipipa és még sör is akadt (ez itt nagyon nagy szó!).